Son Yazılar

Sürtünme İle Kızlık Zarı Bozulur mu?

Normal bir çiftin bir ay içerisinde gebe kalma şansı %20-25, 6 ay içinde %75, 1 yıl sonunda ise %90’dır. Gebeliklerin çoğu yumurtlama günü ya da yumurtlamadan önceki 6 gün içerisinde bulunulan cinsel ilişkiler neticesi görülür. Hem erkek hem kadın için dölleme gücü 24 yaşında en üst düzeydedir. Yaş geçtikçe zamanla bu oranlar her iki cins için de giderek azalır.

İnfertil (kısır) çiftlerde sorun 1/3 oranında erkekten 1/3 oranında kadından 1/3 oranında da her ikisinden kaynaklanır.

İnfertilite bir erkeğin değerlendirilmesinde hedef; düzeltilebilir durumların, altta yatan önemli hastalıkların, genetik veya kromozomal bozuklukların ve yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilebilecek nedenlerin belirlenmesine yöneliktir.

İnfertil bir erkekten ayrıntılı bir hikaye olmalıdır. Fizik muayene genel ve genital bölgeye odaklanmış olmalıdır. Birkaç hafta aralıklarla toplanmış semen analizi önemli bilgiler sağlar. Hormonal bozuklukdan şüphelenilen hastalardan kan hormon analizi yapılmalıdır. Özel durumlarda antisperm antikor, lökosit boyaması, semen kültürleri, radyolojik tetkikler, ultrasonografi, sperm fonksiyon testleri, genetik testler, testis biyopsisi tetkiklere eklenmelidir.

Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda tedavi planlanır.

Erkeklerin yaşam tarzı da semen parametrelerini bozmaktadır. Alkol bağımlılığı, vücut sporunda kas yapmak için ilaç kullanılması, ağır fiziksel aktivite, sıcak ortamlarda çalışma, bazı ilaçlar kısırlığa yol açabilmektedir. Bu yüzden yaşam biçiminde gerekli düzenlemelerin yapılması şarttır.

Tedavide tıbbi, cerrahi ve yardımcı üreme teknikleri kullanılmaktadır.

Sebebi bilinmeyen, izah edilemeyen infertilite olgularında ya da tedavisi olmayan veya medikal cerrahi yöntemlerle başarılı olunamamış durumlarda üreme yardımcı teknikleri kullanılabilir. Döllenme ya kadın vücudu içerisinde veya laboratuar ortamında yapılabilir.

Varikosel
Varikosel erkeklerin testislerinin toplar damarlarının anormal variköz genişlemesidir. Tüm erkeklerin %15’inde, çocuk sorunu olan erkeklerin %40’ında varikosel mevcuttur. Erkek kısırlığının en sık nedeni varikoseldir. Testisden gelen kirli kan dolaşıma dönemeyip birikince, testis içinde ısı artışı olmakta, beslenme bozulmakta, zehirli artıklar birikmekte testisde sperm (tohum) üretimini bozabilmektedir.

Tanı ürologun soğuk olmayan bir ortamda hem ayakta hem de yatar pozisyonda elle muayenesi ile konmaktadır.
Tüm varikoselli olguların tedavi edilmesi şart değildir. Ancak kısırlık sorunu olan bir erkek tedavi edilmelidir. Kasıktan yapılan küçük bir cerrahi kesi ile damarların bağlanması ve iptal edilmesi işlemidir. Genelde lokal anestezi ile yapılabilir. Mikroskopik ameliyat en iyi yöntemdir.

Varikosel ameliyatı sonrası semende bozuk olan parametrelerin %60-80’i 3-12 ayda düzelmektedir. Kendiliğinden gebelik oranları %20-60 artmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir