Son Yazılar

Stres cinselliğin baş düşmanı

Sağlıklı bir cinsel ilişki için ne yapmalı?

Son zamanlarda aile, iş gibi bazı etkenler strese sebep oluyor. Streste cinselliği etkiliyor. Fazla streste cinsel isteksizlik, erken boşalma gibi sorunlara neden oluyor. Sağlıklı bir cinsel ilişki için stresi bir kenara bırakmalısınız.

Cinsel sorun yaşayanlarda artış var…

Şu Anda dünyada 152 milyon erkek cinsel sorun yaşıyor. Bu sayı 2025 yılında 222 milyona çıkacak. Bunun sebebi; beslenme şekli, hareketsizlik ve stres. Aşırı yağlı besinlerin kullanımı damar tıkanıklığına yol açtığı gibi sigara, alkol ve uyuşturucuda cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor. Sadece beslenme değil aynı zamanda psikolojik etkenlerde cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor. Aile içi huzursuzluk, mali sıkıntı bunların başında geliyor. Tüm bunlar cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Boşalma süresi:

Boşalma süresinin standart bir vakti yok. Fakat; çift isteklerini karşıladı ise ve cinsel yaşamı etkilemiyorsa sorun yok demektir. Tam tersi bir durum ise cinsel yaşamı olumsuz etkiler.

Erken boşalma:

Bazı erkeklerde seksüel durumları düşünmek bile boşalmaya neden oluyor. Erken boşalmanın en şiddetli görüldüğü fazla sık rastlanmayan durumdur. Bazılarında ise; vajinaya temas sırasında erken boşalma meydana geliyor. Bu iki durumda da gidip bir uzmanla görüşülmesi gerekir.

Sebepleri:

Düzensiz cinsel ilişkisi olanlarda görülen bir durumdur. Genelde düzenli olarak boşalmayan erkeklerde görülür. Bu tür durumlar aynı zamanda ilk cinsel ilişkisini olumsuz, sağlıksız bir ortamda yaşayan erkeklerde de görülür. Genellikle psikolojik durumlar etken olsa da nadiren prostat ve şeker gibi hastalıklarda etken olabilir.

Tedavisi:

Birçok kişi bu durumu kendiliğinden zamanla çözse de tedavi gerektiren durumlarda sonuç başarılı oluyor. Öncelikle hastanın psikolojik durumu değerlendiriliyor ve bunun sonucu hastaya bazı ev ödevleri veriliyor. Bunun sonucu da iyi olmayan hastalara kimi zaman ilaç veriliyor fakat; önemli olan sorunu ilaçsız çözmek olduğu için ilk tedavi psikolojik gerçekleştiriliyor. Tedaviler % 90 başarılı sonuçlanıyor. Fakat; bu durumda eşlerin birbiriyle uyumu da önemli…

İyi bir seks için 10 öneri:

1- İlişkinin uzun sürmesinden çok  partnerinizi ve sizi ne kadar mutlu ve tatmin ettiği önemlidir. Uzun sürmesi için kendinizi yıpratmayın, mutlu olmaya çalışın.

2- Bir çok dış etken cinsel hayatınızı olumsuz etkiler, bu durumları çok ciddiye almayın fakat; sorun devam ediyorsa bir uzmanla görüşün.

3- Her türlü cinsel sorunun tedavisi vardır fakat; önemli olan zamanında doktora başvurmaktır.

4- Sağlık sorunları erkeklerde sertleşme problemi ne kadınlarda ise pek çok cinsel sağlık sorununa neden oluyor. Bu yüzden genç yaşlardan itibaren doktorda kontrol yaptırmanız çok önemli.

5- Cinsel yaşamınız her zaman mekan ve koşullarla ilgili değildir. Mekan ve koşullar uygun olmasa da kimi zaman istekleriniz doğrultusunda hareket edin.

6- Alkol ve sigara damar yapısına zarar verir ve cinsel organlara giden kan akımını azaltır. Bu yüzden alkol günde 2 kadehten fazla içmemelisiniz, sigarayı ise bırakmalısınız.

7- Cinsel yolla bulaşan hastalıklar a dikkat edin ve korunmaya özen gösterin.

8- Yılların vücudunuzda yarattığı değişimler özgüveninizin zedelenmesine yol açabilir. Kendinize abartmadan özen gösterin. Ruhsal çekiminde önemli olduğunu unutmayın.

9- Cinsel sorunlarınızı partnerinizle paylaşmaktan kaçınmayın. Bu tip durumlarda uzaklaşmak yerine bir uzmandan yardım alın.

10- Stresten uzak durun bu durumun cinsel hayatınızı etkilemesine izin vermeyin. Eğer çok ciddiyse bir uzmandan yardım alın, yoga ve meditasyon yaparak gevşeyin…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir