Son Yazılar

Sperm sayısı nasıl arttırılır?

Çocuk sahibi olmaya hazır mısınız, ama sperm sayınız çok mu az? Meni, mililitrede 15 milyondan fazla sperm içerdiğinde, daha verimli olacaktır. Bu sayılar, testisleriniz çok ısındığında, stresli olduğunuzda ve sperm üretimine müdahale eden bir STI geçirdiğinizde azalabilir. Neyse ki, sperm sayısını artırmak için pek çok önemli adım var.

Alışkanlıkları değiştirmek

1- Testislerinizi aşırı sıkmaktan kaçının. Testislerimizin vücudumuzun dışında durmasının bir nedeni var: iç organlarımızın geri kalanından biraz daha serin kalmaları gerekiyor. Testisler çok ısındığında, o kadar fazla sperm üretemezler. Testislerin aşırı ısınmaması için yapmanız gerekenler:

  • Dar pantolon giymeyin.
  • Külot yerine gevşek, pamuk boxer şort giyin.
  • İç çamaşırınız olmadan uyuyun, böylece testisleriniz daha serin kalır.
  • Sıcak banyo ve saunalardan uzak durun.

2- Spor yaparken bir jockstrap giyin. Jockstrap testisleri desteklemesi ile koruma sağlar erkek cinsel organın destekleyen bir koruyucu iç çamaşırıdır. Testislere bir darbe gelmesi spermini etkileyip ölmesine yol açar.

3- Vücudunuza bitkisel yağlarla masaj yapın. Bu sayede düzenli egzersiz ile birlikte, genel kan akışını ve dolaşımını artırır. Artan dolaşım, daha sağlıklı sperm anlamına gelir.

4- Stresi azaltın. Stres, cinsel fonksiyonu azaltarak sperm üretimini de azaltabilir. Eğer günde 12 saat çalışırsanız, ve kendinize dinlenme şansı vermezseniz, sperm sayınız sonuç olarak düşebilir. Sakin hissetmek için gün boyunca rahatlama teknikleri denemeye çalışın. Düzenli olarak yoga ve meditasyon yaparak zihninizi ve vücudunuzu sağlıklı tutun ya da koşmaya veya yüzmeye devam edin.

  • Stres hormonları testosteron üretimini düzenlemekle görevli Leydig hücrelerini engeller. Vücudunuz çok fazla stres yaşadığında sperm üretmeyi tamamen durdurabilir.
  • Her gece yeterince uyuyup uykunuzu aldığınızdan emin olun. Uykuyu tam alamamak stresin artmasına ve sperm üretiminin azalmasına neden olabilir.

5- Sigara içmeyi bırakın. Sigara içmek sperm sayımının daha düşük olmasına neden olur, daha yavaş hareket etmelerini sağlar ve spermin kendisinin de şekil almasına neden olur. Bir araştırmaya göre, sigara içen erkeklerin içmeyen erkeklere oranla% 22 daha az spermi var. Esrarın sperm üzerinde benzer bir etkisi vardır. Eğer sperm sayınızı artırmak istiyorsanız, bu iki maddeyi yapmamaya özen gösterin.

6-Alkol kullanımını bırak. Alkol, karaciğer fonksiyonunuzu etkiler, bu da östrojen seviyelerinde artışa neden olur. (Evet, erkekler östrojene sahiptir.) Testosteronun sperm sağlığı ve sperm üretimi ile doğrudan bağlantılı olması nedeniyle bu iyi bir durum değildir. Günde içeceğiniz iki içecek bile, sperm üretimi üzerinde uzun vadeli etkiler yaratır.

7- Daha az sıklıkla boşalın. Sık yapılan ejakülasyonlar sperm sayısını azaltabilir. Vücudunuz her gün milyonlarca sperm üretir, ancak zaten düşük sperm sayısına sahipseniz, ejakülasyonlar arasında onları daha uzun süre saklamayı düşünün. Her gün seks yapıyor veya mastürbasyon yapıyorsanız, artan sperm üretimi için sıklığı azaltın.

8- Toksinlerin etrafında dikkatli olun. Kimyasal maddelere maruz kalmak sperminizin boyutunu, hareketini ve sayısını etkileyebilir. Toksinlere maruz kalmamak daha zordur, ancak genel sağlığınız ve sperminizin sağlığı için kesinlikle gereklidir. Maruziyetinizi azaltmak için aşağıdakileri yapın:

  • Gün boyu kimyasal madde kullanırsanız, cildinizi uzun kollu ve eldivenlerle koruyun ve yüzünüzü korumak için maske ve gözlük taktığınızdan emin olun.
  • Kimyasal maddelerle temizlik yapmak yerine doğal temizlik malzemeleri kullanın.
  • Evinizde veya bahçenizde böcek ilacı veya herbisit kullanmayın.

9- İlaçlara karşı dikkatli olun. Bazı ilaçlar sperm sayısının azalmasına ve hatta kalıcı infertiliteye yol açabilir. Sperm üretimi sizin için büyük bir endişe ise, reçetesiz herhangi bir ilacın sperm sayınızı etkileyip etkilemeyeceğini doktorunuza sormalısınız. Reçetesiz satılan ilaçları da kontrol ederek kullanın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir