Son Yazılar

Sertleşme ve Ereksiyon Sorunları Nedir?

Penis, binlerce yıldan bu yana cinsellikte erkeğin de kadının da gözünde gizemini koruya gelmiştir. Gerçekten ilginç bir organdır. Erkekler bedenlerindeki her organı dilediklerince hareket ettirebildikleri halde, penislerini iradelerine bağlı olarak hareket ettiremezler. Kimi zaman, bu başına buyruk organ hareket edip sertleşerek sahibini de şaşırtmaktadır. Ve bu yüzden zor durumda kalanlar bulunmaktadır.

Beynimizde irademize bağlı hareket merkezleri arasında penisini hareket merkezi yoktur. İrademize göre hareket etmeyen penis beynimizin hareket merkezlerine göre felç gibidir. Bunun böyle olması doğru ve doğaldır. Eğer erkekler penislerini ellerini kollarını hareket ettirebildikleri gibi kullanabilselerdi çoğu yataktan çıkmazdı. Bilindiği gibi cinsellik mevsimliktir. Bir kızgınlık ya da çiftleşme süresinde erkek ve dişi bireyler cinsel birleşmeler yaparlar. Örneğin bir koç, koç katımı döneminde belki 100 koyunla aynı günde birleşme yapabilir, onları döller ancak, bu dönem bittikten sonra bizim koç bir koyun olur, sürüyle birlikte, koyunlarla birlikte, otlamaya gider gelir. O koca görüntülü yapılar hiç bir işe yaramaz.

Sertleşme sorunu nedir?

Eşlerin seks ortamı içinde erkek penisinin cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmamasına sertleşme sorunu denir. Her 3 erkekten 2 sinde sertleşme sorunu vardır. Erkeklerde sertleşme sorunu onun fiziksel rahatsızlıklarından ve psikolojik olan stres ve bunalım gibi psikolojik nedenlerden olabilir. Fiziksel olarak kalp ve damar hastalıkları sürekli kullandığı ilaçlar beyin ve şeker hastalığı erkeklerde penisin sertleşmesini engeller. Çünkü vücutta sağlıklı kan akışı olmadığı için penise yeteri kadar kan gitmediği için penis sekse hazır olmak için ayağa kalkmıyor. Bu duruma kişinin içinde bulunduğu depresyon stres ve bunalımlarda eklenirse penisin ereksi yon olması ayağa kalkması imkansız hale gelir. Böyle durumlarda öncelikle psikolojik yöntemlerle devreye girilirse, fiziksel sorunlarda tedavi olursa sertleşme sorunu ortadan kalkar bu itibarla genel olarak sertleşme sorununun altında psikolojik sorunlar vardır.

Profesyonel uzman birinden psikolojik destek alınırsa penisin sertleşmesi sağlanır, füze gibi olur, nöbetçi asker gibi her an hazır ayakta dikilir. Kadınlarda vajina, erkeklerde penis kişilerin sağlığını belirleyen barometre gibidir. Batılı bir seksologun “bana vajinanı veya penisini göster, senin aşkta kim olduğunu ve ne olduğunu söyleyeyim” demesi boşuna değildir. Çünkü penis sertleşmiyorsa onun arkasında fiziki ve psikolojik sorunlar vardır demektir. Eğer bir vajina seks istemiyorsa, aşkta sulanmıyorsa, kayganlaşmıyorsa ve orgazm olmuyorsa arkasında gizli saklı psikolojik sorunlar vardır demektir. Kısacası sağlıklı vajina ve penis sağlıklı beden ve ruh yapısının en büyük ve en önemli göstergesidir. Yani vajina ve penis sağlıklı bir aşk yaşamanın barometresidir, aşk ölçme aletidir.

Alanında tecrübeli ve uzman psikolojik terapist ile aşk ve evlilik uzmanı görüşme sonucu hangi kadının kesin orgazm olup olmayacağını anlar. Bu söz erkekler içinde aynen geçerlidir. Her insanın cinsel organı kendi kişiliği gibidir. Çekingen, utangaç, korkak, cesaretsiz ve pısırık kadının vajinası da kendisi gibidir. Penislerde sahibine benzer. Kişilik sahibi her kadının vajinası da kişilik sahibidir, cesaretlidir. Bu vajina %100 orgazm olur. Kadın ve erkek orgazmı cinsel lezzetin hazzın güzelliklerin ve mutlulukların en son ve en büyük noktasıdır.

Sertleşme yani ereksiyon cinsel birleşme amacını gerçekleştirir bu görev bitince de sertlik söner, penis eski durumuna döner.

Sertleşme olayı nasıl olur?

Bu mekanizmanın gizemi nedir, zaman zaman erkekleri mahçup duruma bırakan bu gizemin içindeki bilinmezlikler erkekleri zaman zaman zor durumlara düşürmektedir.

Ereksiyon mekanizmasının nasıl oluştuğunu açıklayalım. Görme duyma koku ya da hayal etmekle erkeklerin zevkleri beğenileri, fetişleri ve cinsel tercihleri konusunda kendilerine özgü zevklerden kaynaklanan uyarı, bilinçten beynin orta merkezlerindeki heyecan ve salgı oluşum sistemlerine oradan da omurilikten çıkan sinirlerle penise ulaşır. Ve böylece ereksiyon olur. Bu mekanizma kendiliğinden de çalışır. Penisin sertleşmesi için kasıktaki kan damarlarından penise kan pompalanır. Penisin içindeki süngersi doku dolar, ve penis enine boyuna şişer. Bu ereksiyon dediğimiz sertleşme olayıdır. Penise dolan kanın bir de dönüş yolu vardır, bu dönüş yolu damarını kapatan bir kas sistemi ile kan geri dönemeyince penis sert kalır.

Bu öylesine basit öylesine sağlam bir alt yapıdır ki kolay bozulmaz, bozulması için bir kaç ana neden vardır. Eğer penise gelen atardamarlar damar sertliği nedeniyle tıkanmışsa, bu durumda penise yeterince kan pompalanmaz ve ereksiyon tam olmaz. Ya da dönüş yolunu kapatan kas yeterince kasılamıyorsa tıpkı tuvaletlerdeki sifonun su kaçırması gibi penis yarı ereksiyon durumunda kalır. Bu son durum genellikle şeker hastalarında görülür. Kuşkusuz diğer hastalıklarda da bu tür şikayetler olabilir. Zaten o zaman hastalık nedeniyle doktora gidilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir