Son Yazılar

Sertleşme sorunu nedir, tedavi yöntemleri neler?

Sertleşme sorunu nedir, tedavi yöntemleri neler?

Sertleşme sorunu, cinsel ilişki sırasında sağlıklı bir ereksiyonun sağlanamaması veya ereksiyon halinin sürdürülememesinde meydana gelir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak çeşitli nedenleri olan yaygın bir durumdur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre 30 ile 70 yaş arasındaki tüm erkeklerin yarısının bir dereceye kadar sertleşme sorunu yaşayabileceği tahmin edilmektedir. Sertleşme sorunu yaşı ilerlemiş erkeklerde daha yaygın olmasına rağmen, durumdan etkilenen sadece bu yaş grubu değildir. Sertleşme sorunu altta yatan bir sağlık durumuna bağlı olabilir, bu nedenle sebebini araştırmak ve tedavi etmek çok önemlidir. Aksi durumda sertleşme sorunları kronikleşerek çok daha büyük problemler oluşturabilir.

Sertleşme Sorunu Neden Olur?

Erkek bireylerin cinsel olarak uyarılması, birçok organın içinde bulunduğu toplu bir harekettir. Sertleşme sorunu bu organların herhangi biriyle ilgili bir problem olduğunda kaynaklanabilir. Tüm bu sorunların yanında, stres, sinir hali ve psikolojik sağlık sorunları da sertleşme sorununa yol açabilir ve sertleşme sorunu varsa, bu durumlardan dolayı kişi daha da kötüleşebilir. Sigara ve alkol kullanımında kan damarlarının düzensiz çalışmasına yol açabileceğinden penis bölgesine giden kan akışını durdurup sertleşme sorunu ortaya çıkarır. Bazı durumlarda, fiziksel ve psikolojik sağlık sorunlarının bir kombinasyonu da sertleşme sorununa neden olabilmektedir. Örneğin, cinsel olarak uyarılmayı yavaşlatan çok küçük bir fiziksel sağlık durumu, ereksiyonu sürdürme konusunda kişide ciddi bir endişe yaratabilir. İşte bu ortaya çıkan kaygı, büyük oranda sertleşmeye yol açabilir.

Aynı zamanda kalpte oluşan rahatsızlıklar, kolesterol seviyesinin yüksekliği, bazı kan damarlarında tıkanıklıklar, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, obezite, Parkinson hastalığı, kullanılan bazı ilaçlar, genişlemiş prostat sorunu ve kanseri, uyku bozuklukları ve omurilik veya pelvik bölgesinden geçirilen ameliyatlar da sertleşme sorunlarının en büyük nedenlerinden olabilmektedir.

Sertleşme Sorunu Bitkisel Çözüm

Günümüzde, modern ilaçlar çoğunlukla sentetik kimyasal bileşiklere dayanmaktadır. Bununla beraber, asırlık tecrübeyi kullanan geleneksel bitkisel ilaç, insan sağlığının geliştirilmesinde hala önemli ve tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Bitkisel preparatların etkisinin, etkinliğine atıfta bulunulan eski tutum ve inanışların doğrulanmasına izin veren klinik çalışmaların ileri ve güvenilir bilimsel yöntemler sayesinde elde edilebilir. Sertleşme sorunlarında, kullanımı için önerilen birçok egzotik bitkisel tedavi yöntemlerinden biri ve en etkilisi de demir dikeni (çoban çökerten) bitkisidir. Özellikle 1980’lerin başından bu yana, demir dikeni bitkisi, sağlıklı ve fiziksel olarak aktif olan erkekler için bir testosteron güçlendirici, libido geliştiricisi ve bir adaptojenik yardımcısı olarak tıbbın çekici bir ürünü olmuştur. Aynı zamanda demir dikeni bitkisi, yaşam tarzı hastalıklarının önlenmesi, iyi performans ve cinsel sağlık için yaygın olarak önerilmektedir.

Bununla birlikte, demir dikeni bitkisi spor ile uğraşan kişiler arasında yaygın olarak kullanılır. Ergogenik (anabolik) özellikleri sayesinde tercih edilmektedir. Çünkü kandaki testosteron seviyesini yükseltir ve iskelet kasları hipertrofisini yüksek oranda uyarır.

Sertleşme Sorununa Ne İyi Gelir?

Sertleşme sorunu için çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bazıları hap, bazıları ise cinsel ilişkiden hemen önce kullanılması gereken enjeksiyonlar veya sertleşme sorunları için kullanılması gereken cihazlardır. Aynı zamanda cerrahi operasyonları içeren tedaviler de vardır. Sigarayı bırakmak, kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri, sertleşme sorunlarını iyileştirmede çok önemlidir. Şeker hastalığı veya tansiyon yüksekliği gibi altta yatan durumların kontrolünün sağlanması da sertleşme sorunlarının oluşumunun azaltılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zaman sertleşme sorunu için kullanılan ilaçlar arasında fosfodiesteraz inhibitörleri (viagra gibi), prostaglandinler ve testosteron bulunur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir