Son Yazılar

Mastürbasyonun yan etkileri var mı?

Mastürbasyon, birkaç yan etki ile normal ve sağlıklı bir cinsel aktivite. Birçok tuhaf iddia, mastürbasyonun etrafını sarar, örneğin kör olur ve bu iddiaların çoğu gerçek dışıdır.

Mastürbasyon, bir bireyin cinsel zevklerini cinsel zevk için teşvik ettiği zaman, orgazm oluşturabilir veya vermeyebilir. Mastürbasyon, her yaştan erkek ve kadın arasında yaygındır ve sağlıklı cinsel gelişimde rol oynamaktadır .

Araştırmalar Amerika Birleşik Devletleri’nde 14-17 yaş arası ergenlerde erkeklerin yaklaşık yüzde 74’ünün, kadınların yüzde 48’inin mastürbasyon yaptığını bulmuştur .

Yaşlı yetişkinler arasında , erkeklerin kabaca yüzde 63’ü ve kadınların yüzde 57’si ile 64’ü arasında mastürbasyon yapan kadınların yüzde 32’si.

İnsanlar pek çok nedenden ötürü mastürbasyon yapıyor. Bunlara zevk, keyif, eğlence ve gerginlik dahil. Bazıları tek başlarına mastürbasyon yaparken bazıları mastürbasyon yapıyor.

Bu makale, mastürbasyonun potansiyel yan etkilerine bakar ve mastürbasyon mitleri ile ilgili kurgusal gerçekleri sıralar. Aynı zamanda, mastürbasyonun sağlığa ilişkin bazı faydalarını da tanımlıyor.

Mastürbasyon mitleri

Mastürbasyon riskleri konusunda bir çok efsane vardır, ancak bunların hiçbiri kanıtlanmamıştır.

Mastürbasyon hakkında pek çok efsane var. Bunların birçoğu defalarca saldırıya uğradı, yine de zaman ve tekrar yeniden başlıyor gibi görünüyor.

Mastürbasyon hakkında çoğu iddia bilim tarafından desteklenmiyor. Mastürbasyonun, istenen yan etkilere neden olduğunu göstermek için bilimsel bir kanıt yoktur. Mastürbasyon neden olmaz:

 • körlük
 • kıllı avuç içi
 • İmpotans daha sonra hayatta
 • erektil disfonksiyon
 • penis küçültme
 • penis eğriliği
 • düşük sperm sayısı
 • kısırlık
 • zihinsel hastalık
 • fiziksel güçsüzlük

Bazı çiftler, ikisinin biri mastürbasyon yaparsa ilişkilerinin tatminkar olmaması gerektiği konusunda endişelenir; Bu da bir efsane.

Birçok erkek ve kadın mastürbasyon yapmaya devam ediyor ya da bir ilişkide ya da evli olduğunda ya da bir çoğu onun ilişkisinin keyifli bir parçasını buluyor.

Bir çalışma , mastürbasyon yapan kadınların mastürbasyon yapmayanlara kıyasla daha mutlu bir evlilik geçirdiğini buldu.

Mastürbasyon yan etkileri

Mastürbasyon zararsızdır. Bazı insanlar çok pürüzlü oldukları takdirde aşınmış veya hassas cilt yaşayabilir, ancak bu genellikle birkaç gün içinde iyileşir.

Erkekler kısa bir süre içinde sıklıkla mastürbasyon yapıyorsa, ödem denilen hafif bir penis şişmesi yaşayabilirler . Bu şişme genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

Diğer potansiyel yan etkiler şunları içerir:

Suç

Mastürbasyonun dini, manevi veya kültürel inançlarıyla çeliştiği konusunda endişe duyan bazı insanlar, suç duygularını yaşayabilir. Bununla birlikte, mastürbasyon ahlaka aykırı veya yanlış değildir ve kendine zevk utanç verici değildir.

Suçluluk duygularını cinsel sağlık konusunda uzmanlaşmış bir arkadaşı, sağlık uzmanı veya terapistle tartışmak, bir kişinin mastürbasyon ile bağlantı kurdukları geçmiş suçluluk duyguları veya utanç duygularını taşımasına yardımcı olabilir.

Azalan cinsel duyarlılık

Agresif veya aşırı mastürbasyon teknikleri cinsel duyarlılığın azalmasına neden olabilir.

Erkekler penislerine çok sıkı tutunan agresif bir mastürbasyon yöntemine sahiplerse azalmış sansasyon yaşayabilirler. Bir adam tekniğin değişmesi ile bunu zamanla çözebilir.

Geliştirilmiş uyarım, böyle bir vibratör kullanmak gibi hem uyarılma ve genel cinsel fonksiyon artırabilir erkekler ve kadınlar .

Bir vibratör kullanan kadınlar gelişmiş cinsel işlev ve yağlamayı bildirirken erkekler erektil işlevinde bir iyileşme yaşadı.

Prostat kanseri

Jüri, mastürbasyonun prostat kanseri riskini arttırıp arttırmadığına karar veriyor . Araştırmacılar bir sonuca varmadan önce daha fazla araştırma yapmalıdırlar.

Bir 2003 çalışma 20’li sırasında beşten fazla kez her hafta ejaculated erkekler daha az sıklıkta ejaculated olanlara göre agresif prostat kanserine yakalanma üçte az olası olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar, sıklıkla boşalmanın prostat bezinde kansere neden olan ajanların birikmesini engelleyebileceği riskinin azaltıldığını söylüyor.

2016 yılında yapılan bir çalışmada sıkça boşalma ve düşük prostat kanseri riski arasında benzer bir bağ keşfedilmiştir . Araştırmacılar, ayda 21 kez veya daha fazla boşalmış erkeklerin prostat kanseri gelişme riskinde azalma olduğunu tespit ettiler.

Buna karşılık, 2008’de yapılan bir araştırmada , 20-30 yaşlarındaki bir erkeğin sıklıkla cinsel aktivitesinin, özellikle mastürbasyon yapması halinde, prostat kanseri riskini artırdığı bulundu.

Günlük yaşamı bozmak

Nadiren de olsa, bazı kişiler arzuladığından daha fazla mastürbasyon yapabilir, bu da olabilir:

 • iş, okul veya önemli sosyal olayları kaçırmalarına neden olabilirler
 • bir kişinin günlük işleyişini kesmek
 • sorumluluklarını ve ilişkilerini etkilemek
 • ilişki sorunlarından kaçmak ya da gerçek yaşam deneyimlerini değiştirmek

Mastürbasyon uygulamasından olumsuz etkilenebileceğini düşünen biri sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

Bir doktor veya danışman, cinsel davranışlarını yönetecek şekilleri belirlemek için konuşma terapisi önerebilir.

Bir seks terapistine danışmanlık yapmak aşırı mastürbasyon için başa çıkma stratejileri konusunda yardımcı olabilir. Yerel bir seks terapistini bulmak için bir kişi Amerikan Cinsellik Eğitmenleri, Danışmanlar ve Terapistler Birliği’ni (AASECT) ziyaret edebilir .

Mastürbasyonun sağlık yararları

Mastürbasyon stresini azaltabilir ve gerginliği azaltabilir.

Mastürbasyon birçok fiziksel ve zihinsel sağlıkyararları vardır.

Mastürbasyonun faydaları üzerine odaklanan az sayıda araştırma var, ancak araştırmalar, mastürbasyon yoluyla uyarı da dahil olmak üzere cinsel uyarının aşağıdakileri yapabileceğini öne sürüyor:

 • stres azaltmak
 • gerilimi serbest bırak
 • uyku kalitesini arttırmak
 • konsantrasyonu artırmak
 • havayı yükseltmek
 • menstrüel krampları rahatlatmak
 • acıyı hafiflet
 • seks geliştirmek

Mastürbasyon aynı zamanda samimiyeti teşvik ederek, kendine zevk, arzuları ve ihtiyaçları keşfetmek, istenmeyen gebelikleri azaltmak ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) ve HIVbulaşmasını önlemek suretiyle cinsel sağlık geliştirmek için bir strateji olarak tanımlandı .

Cinsel ilişkiden kaçınmayı seçen veya halen cinsel eşiniz bulunmayan kişiler genellikle cinsel içerikli bir mülk olarak mastürbasyon yapabilir.

Mastürbasyon ayrıca özellikle yaşlı kadınlar için daha az vajinal kuruluk ve cinsel ilişki sırasında ağrı azalması gibi cinsel sağlık yararlarına sahiptir.

Son olarak

Mastürbasyon hakkında konuşurken bazı insanlar utanılacak, suçlu veya utanılacak olabilir. Ancak mastürbasyon normal, sağlıklıdır ve hakkında suçluluk duyacak bir şey değildir.

Mastürbasyon körlüğe veya fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olmaz. Çoğu durumda, mastürbasyonun yan etkilerden daha fazla sağlık faydası vardır.

Mastürbasyon, günlük yaşama ve arkadaşlarınızla, ailenizle, iş arkadaşlarınızla ve romantik ortaklarla olan ilişkilerinizle etkileşime girmeye başlarsa, genellikle yalnızca bir sorun.

Bu şartlar altında, bir sağlık uzmanına, özellikle de bir seks terapistine konuşmanız yararlı olabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir