Son Yazılar

Kızlık Zarı

Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı kadının vajinasının ön kısmında bulunan ve kesin görevi bilinmeyen ince bir dokudur her kadında farklı bir yapıda olan kızlık zarı yırtılması da kadından kadına fark eden ince bir doku kümesidir.

Kızlık hakkında merak edilen ve çok sıkça sorulan soruları burda sizinle paylaşmak istedik hemen hemen her konuda kızlık zarı ile ilgili sorulan bu sorular kızlık zarı, kızlık zarının yapısı ve kızlık zarı dikimi ile ilgili bilgilendirici bir yazıdır. İşte merak edilen yönleriyle kızlık zarı hakkındaki sorular;

 • Her Kadında Kızlık Zarı Varmıdır

  Her kadında kızlık zarı vardır demek yanlış olur kadınların büyük çoğunluğunda olmasına rağmen bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı bulunmayabilir yada çok ince olduğundan dolayı kadın erginleşince herhangi bir şekilde yok olmuş olabilir.

 • Kızlık Zarı Tam Olarak Nerededir

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde  bir iki santim içerdide olan bir doku kümesidir.

 • Her Kadındaki Kızlık Zarı Aynı Yapıyamı Sahiptir

Bunu soylemek imkansızdır çünkü her kadındaki kızlık zarı farklıdır ve farklı yapılar gösterebilir birkaç cins kızlık zarı bulunur ve her kadının kızlık zarı bu birkaç cins kızlık zarının sahip olduğu yapılardan birine sahiptir.

 • Kızlık Zarı Cinsel İlişki İle Bozulurmu

Genel anlamda kızlık zarı cinsel ilişki ile bozulur fakat bazı kızlık zarları çok kalın bir yapıya sahip olabildiğinden bu kızlık zarları cinsel ilişki ile bozulmayabilir hatta bazı kadınların kızlık zarları doğum esnasında çocugun doğması ile bozulabilir.

 • Kızlık Zarı Cinsel İlişki Dışında Nasıl Bozulabilir

Kızlık zarlarının yapılarının farklı olduğunu belirtmiştik bazı kızlık zarları çok kalın oldugundan cinsel ilişki ile bile bozulamazken bazı kızlık zarlarıda çok ince olduğundan normal hayat şartları içinde yapılan herhangi bir aktiviteden bile bozulabilir örneğin bisiklete binerken yada spor yaparken yada herhangi bir düşme esnasında bile kızlık zarının bozulma ihtimali vardır.

 • Yırtılan Kızlık Zarı Tekrar İyileşirmi

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra tekrar iyileşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 • Kızlık Zarı Dikilebilirmi

Evet yırtılan bir kızlık zarı bir kadın doğum uzmanı tarafından 10 ile 30 dakikalık bir operasyondan sonra dikilebilir.

 • Kızlık Zarını Diktirmek İçin Kaç Kere İlişkiye Girmiş Olmak Gerekir

Boyle birşey söylenemez çünkü ister bir kere ister birkereden çok fazla cinsel ilişkiye girmiş olun hatta çocuk bile doğurmuş olsanız kızlık zarınız dikilebilir.

 • Kızlık Zarı Dikilirse Anlaşılırmı

Hayır anlaşılması imkansızdır bunu anca bir kadın doğum uzmanı anlayabilir ve kızlık zarı dikildikten sonra eskisi gibi olacaktır kimsenin bunu anlaması mümkün degildir.

 • Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir

Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır, bazen bir kaç ay evvel,bazen bir kaç gün evvel bazende bir yıl önce dikmek gerekir.

Bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa  muayeneye gidiniz. Hiçbir hekim bu konuda muayene olmanızı garip karşılamayacaktır rahat olunuz.

 • Kızlık Zarı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Kızlık zarı ameliyatı çok kısa sürer ve ameliyattan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz bu operasyon normal hayatınızı etkileyecek bir operasyon olmayacaktır.

 • Kızlık Zarı Bozuldugunda Çok Kan Gelirmi

Genel olarak bir iki damla kan akarken bazı kızlık zarlarının kalın olması ve zor yırtılmasından dolayı daha fazla kan gelebilir.

 • Kızlık Zarı bozulurken Çok Acırmı

Genel anlamda bu biraz karşınızdaki partnerle alakalı bir durumdur ama yukarıda da belirtildiği gibi bu birazda sizin kızlık zarınızın yapısı ile alakalıdır fakat çok anormal bir durum olmadıkça fazla bir acı çekmeniz söz konusu değildir.

 • Masturbasyon İle Kızlık Zarı Bozulurmu

Eğer masturbasyon yaparken çok fazla zorlarsanız ve vajinanın içine doğru bir mudahalede bulunursanız bozulma ihtimali vardır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Kızlık zarının bozuk olup olmadığı sadece konusunda uzman bir hekim tarafından anlaşılabilecek bir durumdur. Bu işlem genel olarak çok kısa sürer ve herhangi bir acı hissi vermeyen bir kontrol yöntemidir. Evde kendi başınıza aynanın karşısında yada farklı bir şekilde bakma yöntemi ile kızlık zarınızın bozulup bozulmadığını görme imkanınız yoktur fakat kızlık zarınızı ayna bakarak kendiniz de görebilirsiniz fakat bozulup bozulmadığı ancak bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan incelemeden sonra anlaşılabilir. Ülkemizde de çok önem verilen bu konu hakkında aslında oldukça büyük yanlışlıklar bulunmakta özellikle her cinsel ilişkide kızlık zarının bozulabileceği kanısı çoğu insan da olmakla beraber bu kanı tamamen yanlıştır çünkü bazı kadınlardaki kızlık zarı çok kalın veya elastik bir yapıda olmasından dolayı ancak doğum yoluyla bozulan kızlık zarlarına rastlanabilmekte.

Birazda kızlık zarının tamir edilip edilmeyeceği konusunda bilgi verelim genel olarak kızlık zarları yukarıdaki resimlerde görüldüğü gibi bir yapıları vardır her kızlık zarı kendine has bir özellik gösterir ve bozulması kişiden kişiye farklılık gösterir. Doğumda bile bozulabilen kızlık zarlarına rastlanabilinmektedir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarının bozulması kişiden kişiye değişen bir durum olmakla birlikte genel anlamda cinsel ilişki ile kızlık zarı bozulur fakat daha öncede belirtildiği gibi bazı kızlık zarlarının farklı yapıda olmasından dolayı bu kızlık zarları ancak doğum anında bozulabilir ve yine bazı kızlık zarlarının yapılarının çok ince olmasından dolayı bu zarlarda en küçük bir müdahalede bile bozulabilir ( Kısa süren bir cinsel temas yada düşme, veya vajinaya dışarıdan olabilecek bir darbe vs). Bu durum tamamen kişinin kızlık zarının yapısına bağlıdır tabi genel olarak kızlık zarlarının çoğunun cinsel ilişki sırasında bozulabileceğini söylememiz de mümkün.

Kızlık zarı tamir edilebilir mi ?

Bu sorunun cevabı evet dikilebilir ve dikilmeden önce kişinin kaç kere cinsel ilişkiye girdiği hatta doğum bile yapıp yapmadığının önemi yoktur yani doğum yapmış bir kadın bile kızlık zarını diktirebilir. Genel olarak kısa süren bu cerrahi müdahale genel yada local anestesi ile 30 dakikada yapılabilmektedir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Tekrar sorunun kaynağına inersek eğer kızlık zarının bozulup bozulmadığı tamamen bir cerrahi müdahale ile anlaşılabilir ve bunu evinizde kendi başınıza uygulamamanızda fayda vardır mutlaka konusunda uzman bir hekim ile görüşerek onun görüşlerine başvurmanız sizin ve eşiniz için daha mantıklı olacaktır. Genel olarak doğu toplumlarında önemsenen kızlık zarı meselesi kızlık zarı dikim ameliyatlarını da her hekimin yapmamasını sağlamaktadır çoğu hekim bu ameliyatlara karşı olmakla beraber yinede bu işi yapan hekimler ve küçük çaplı hastaneler ülkemizde de mevcuttur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir