Son Yazılar

Kadınları tartışmada yenme sanatı

Kadınları tartışmada yenme sanatı

Tartışma sırasında kadın ve erkek beyni arasındaki farklar

Kadın, ilk olarak tartışmaya yol açan sebep her neyse bu konuda kendisinin haklı olup olmadığını düşünür. Düşünür düşünmesine ama cevap değişmez, her zaman haklı olan odur ve tabiî ki de cevap daima “Evet, ben haklıyım”dır. Tuttuğunuz takımın şampiyonluk maçının olduğu gün sevgilinizin en sevdiği dizinin yeni bölümü de ekranda… Kıyamet koptu kopacak. Kadın açısından tek doğru, “Bir kerede benim dediğim olsun”dur ve dizi seyretme konusunda kendisini haklı görür. İlk önce bu konuda anlaşalım.

Bu aşamadan sonra karşısındaki erkeğin tartışma çıkan konuda mantıklı nedenler ortaya koyup koyamadığını düşünür. Bu maçın önemi ne, şampiyonluk maçı yılda kaç kere oynanıyor, dizinin tekrarı iki gün sonra verilecek mi? Bu konularda düzgün ve mantıklı açıklamalar yaparak, onu sıkıştırıyorsanız, kadın beyni hemen savunmaya geçer ve erkeğin söylediği şeyi asla onaylamadan konuşmaya devam eder. Erkek mantıklı savlar sürdüğü sürece bu döngü uzayıp gider. Bu süreç kadının keçi inadı potansiyeline göre değişir. Günler, geceler ve aylar sürdüğü görülmüştür. Erkek, saçmalamaya başlamış ki genelde saçmalar, konuyla ilgili mantıksız gerekçeler sunuyorsa ne olur? Böyle bir durumda kadın, durumu net bir şekilde anlatıp anlatmadığını sonuçta haklı olup olmadığını sorar. Buradaki soru tehlikelidir ve tuzaktır. Soruya soruyla karşılık vermek en mantıklısı…

Kadının bir işi varsa, tartışmayı direkt keser ve “Bunu daha sonra konuşacağız” diyerek sizi televizyonunuz ile baş başa bırakır. Ama bu demek değildir ki size sayıp dökeceklerini unutması ihtimali var. İşini bitirdiği süreyi saldırısını planlayıp olayı içinde büyüterek geçirir. Kadının yapacak bir işi yoksa kendi düşüncelerindeki mantıklı açılımları üstelemeye yineler ve uzun tekrarlar başlar. Bu süreç erkeğin “çileden çıkma” derecesine göre değişirken, üçüncü sayfa haberleri aklına gelir. Eğer erkek tartışmayı kesmeyi ve yenilgiyi kabul etmeyi düşünmeden devam ediyorsa, kadın kendi konuşmasıyla üste çıkmaya devam eder. Fakat erkek ilişkiyi bitirecek derecede kızdıysa, kadın beyni hemen göz pınarlarını devreye sokar ve ağlar. Erkeğin kızgınlığı geçene kadar bu ağlama süreci devam eder. Son olarak kadın erkeğinden tüm bu tartışmayla ilgili özür dilemesini ona belli etmeden bekler. Eğer erkek özür dilerse kadın onu bir şekilde mükafatlandırır. Ancak erkek özür dilemiyorsa uzun süre somurtuk bir surat görmesi kaçınılmazdır. Özür dilemeniz tavsiye edilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir