Son Yazılar

Her gün ağrı kesici kullanmak iktidarsızlık nedeni

Ağrı kesiciler erektil disfonksiyona (iktidarsızlık) yol açabilir

Yaş ilerlemesiyle birlikte gelen veya ani gelişen ağrılar gibi sorunları tedavi etmek için düzenli olarak ağrı kesici tüketen erkekler, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) risklerini artırabilirler. Düzenli olarak steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ( NSAID’ler veya ağrı kesiciler de denilmektedir ) alan orta yaşlı erkeklerde, ilaçları daha az alan ya da hiç kullanmayan erkeklerden daha fazla ereksiyon problemleri yaşama olasılığı yüksektir.

Ağrı Kesiciler Doğrudan İktidarsızlığa Sebep Olabilir

Aspirin, ibuprofen ( Advil, Motrin ), naproksen ( Aleve, Anaprox, Naprosyn ) ve diğer ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanımı yaşı ilerlemiş erkeklerde çok daha yaygındır. Ancak, yaş, sigara ve diğer iktidarsızlık risk faktörlerinin etkilerini hesaba kattıktan sonra bile, düzenli olarak ağrı kesici alan erkeklerin, ereksiyonu sürdürme sorunları, ağrı kesici almayanlara oranla %38 daha fazladır.

İktidarsızlık İçin Risk Faktörleri

Yapılan araştırmada, 40’lı yaşların ortalarına kadar her 3 erkekten biri, ağrı kesicilerin düzenli kullanıldığını ve bu erkeklerin %13’ünün ereksiyon sorunu yaşadığı saptandı. 60’lı yaştaki erkeklerin ise yarısından fazlası (% 54,7) düzenli ağrı kesici kullandığını ve %42’sinde iktidarsızlık olduğu görülmüştür. Ayrıca bir sağlık dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, kronikleşmeye başlayan bel ağrısı için ağrı kesiciler kullanan erkekler iktidarsızlık için daha yüksek risk altında olabileceği görülmüştür.

Doktorlar uzun zamandır ağrı kesicilerin hem kadınlarda hem de erkeklerde testosteron seviyelerini azaltabildiğini düşünüyorlardı ve ancak, bu çalışma ile ilaçların doğrudan iktidarsızlık ile ilişkili olduğu kesinleşti. Yapılan bu yeni araştırma, uzun süreli kullanılan ağrı kesicilerin (ayrıca opioidler olarak da bilinir) etkisiz kaldığını ve ciddi yan etkileri olabileceğini düşündüren artan bir kanıt kitlesine katkıda bulunmaktadır.  Ağrı kesicilerin kullanımı ayrıca osteoporoz, obezite, kabızlık, yorgunluk, libido azalması ve depresyon ile sonuçlanabilir.

Ağrı Kesicilerin Ciddi Yan Etkileri Vardır

Yapılan diğer bir çalışmada 11.000’den fazla erkeğin sırt ağrısı incelendi. Araştırmacılar, ağrıyı tedavi etmek için ağrı kesici verildikten 6 ay sonra hasta reçete günlüklerine baktı. 3 aydan fazla bir süre boyunca yüksek dozda ağrı kesici (120 mg) alanların, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) olma olasılıkları, yaşa bağlı faktörleri hesaba kattıklarında bile ağrı kesici almayanlardan %50 daha fazla olduğu görüldü. Bu araştırma ağrı kesici kullanımının, iktidarsızlığa neden olduğunu göstermenin yanında, iktidarsızlıkla güçlü bir ilişki olduğunu saptadı.

Reçetesiz Ağrı Kesiciler Kalıcı Hasarlar Oluşturabilir

Reçetesiz ağrı kesici kullanımları, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 1999’dan 2019’a 5 katına çıktığı görüldü. 10 milyondan fazla insan, tıbbi sonuçlara rağmen düzenli olarak reçetesiz ağrı kesici almaktadır.
Kesin olmayan bir araştırmada ise ağrı kesicilerini, beyinde, gonadotropin adlı bir hormon salınımını düzenleyen hipotalamus adı verilen küçük bir kısmını etkilediği görülüyor. Gonadotropin, testosteron yapmak için çeşitli endokrin organları açar. Düşük testosteron seviyeleri, osteoporoz, obezite, libido azalması, insülin direnci ve depresyona neden olabilir ve bu sorunların hepsi ayrı tıbbi tedavi gerektirir. Ağrı kesici ilacı endüstrisinin hızla genişlemesi ışığında, Sağlık Bakanlığı ağrı kesici reçeteleriyle ilgili kılavuzları tekrar gözden geçirmeye başladı. Bu durum, tüm ağrı kesicilerin kötü olduğu anlamına gelmez. Ağrı kesiciler, kısa süreli kullanım için etkilidir. İlaçlar ayrıca palyatif bakım veya ameliyat sonrası kontrol edilemeyen ağrılı hastalar için de reçete edilir.

Ağrılar için tamamen ağrı kesicilere güvenmek yerine, doktorlar, hastaların ağrı şiddetini azaltmak için egzersiz, fizik tedavi, meditasyon ve yoga gibi stresi azaltma tekniklerini denemelerini önermektedir. Ayrıca reçetesiz ve doktora danışılmadan kullanılan tüm ilaçlar kalıcı ve düzeltilemeyecek hasarlara yol açabilir. Buna örnek olarak böbreklerin fonksiyonun kaybetmesi gösterilebilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir