Son Yazılar

Erken boşalma tedavisi için en etkili yöntemler nelerdir?

Erken boşalma tedavisi için en etkili yöntemler nelerdir?

Erken Boşalma Hakkında

Erken boşalma‘nın erkek için bir cinsel yetersizlik ya da bir cinsel hastalık değil de aslında bir cinsel uyumsuzluk olduğunu belirtmekte fayda var. Malumunuz üzere cinsel hayatta eşler arası uyum çok önemlidir. Uyumlu çiftler cinsel hayatlarında mutluluğu yakalamış çiftlerdir. Bu nedenle erken boşalma tedavisinde konuyu ele alırken bu bağlamda olaya yaklaşmak erken boşalma tedavisi için önemli bir adım olacaktır. Olaya bu şekilde bu şekilde yaklaşıldığında erken boşalma tedavisi çok daha kolay olabilecektir.

İstatistiklere göre erkeğin ilişkiyi 5 ila 10 dakika arası sürdürebilmesi normal kabul edilmektedir. Ancak kadının da boşalma süresi cinsel ilişki için önemlidir. Erkek için 5- 10 dakika normal kabul edilirken kadının daha geç boşalması ya da hiç boşalmaması da ayrıca bir sorundur ve yukarıda bahsettiğimiz uyumsuzluktan da bu kastedilmektedir. Yani çiftlerin boşalma süreleri konusunda bir problemleri varsa tedavi sürecinde birlikte değerlendirilmesi tedavi için en iyi çözümdür.

Erken Boşalma Çeşitleri:

Erken boşalma sorunu şu şekilde sınıflandırılabilir:

İlişkiden hemen önce boşalma olursa “ileri derecede erken boşalma”
İlişki esnasında 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma olursa “orta derece erken boşalma”
İlişkide iken 1 ila beş dakika arası boşalma olursa sadece “erken boşalma”
Yukarıda belirtilen teşhise göre bir tedavi yolu belirlenebilir.

Erken Boşalma Tedavisi:

Çeşitli nedenlere bağlı olsa da bu cinsel uyum problemi kesinlikle tedavisi mümkün bir durumdur. Önce durum tespiti yapılmalı erken boşalmanın fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğu belirlenmeye çalışılmalıdır. Çok az da olsa fiziksel sebeplerden dolayı erken boşalmaya rastlansa bile uzmanların araştırmalarına göre sorunun % 99 unun psikolojik olduğu belirtilmektedir. Eğer fiziksel nedenlerden dolayı bir erken boşalma durumu söz konusuysa bir ürolog tarafından tedavi edilmesi en doğrusudur.

Erken Boşalma Tedavisi Yol Haritası

Bu tür bir problemle karşı karşıya kalan kişi önce problemin kaynağının fizyolojik mi psikolojik mi olduğunun belirlenmesi için bir doktora müracaat etmelidir.

Eğer sorun fizyoloji nedenlerden kaynaklanıyorsa tedavi sürecini bir ürologla sürdürmesi en doğru yoldur. Ancak sorun psikolojik ise psikoterapi yöntemi kullanılabilir. Psikoterapi, doktor önerisi ile erken boşalma problemi olan kişiye göre düzenlenen davranış, bilgi, telkin ve egzersizlerden oluşan kombine yöntemdir. Ancak bu yöntemin sorunun tek seansta çözülme ihtimalinin çok az olması ve psikoterapistler tarafından genellikle seans başına ücretlendirme yapıldığından bu yöntemin pahalı ama etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Uzman kişiler tarafından uygulanması tavsiye edilen dur-başla yöntemi, mastürbasyon egzersizleri,pozisyon değiştirme, yer değiştirme gibi yöntemler de bilinçli yapıldığında tedaviye oldukça faydalı olduğu gözlenmiştir.

Bu alternatif yöntemlerin anlatıldığı; bu yöntemlerin uygun ve düzenli bir şekilde uygulandığında erken boşalma problemini kalıcı olarak çözeceklerini iddia eden bir çok eğitim kitabı vardır. Uzman kişiler tarafından hazırlanan bu eğitim kitaplarından bazıları:

gibi eğitim kitaplarıdır. Bu kitapları incelemenizde ve size uygun olanlara bakmanızda fayda olacağını düşünüyoruz.

Yukarıda bahsi geçen kitaplarla ilgili de ayrıca bir inceleme yazısı yazmayı düşünüyoruz.

Erken boşalma sorunuyla karşı karşıya kalıp ne yapacağı konusunda tereddüte düşen bazı erkeklerin sağdan soldan duyduklarını uygulayarak sonuç almaya çalıştıklarını da duymaktayız. Bu türlü bir yol sıkıntınıza çözüm bulmaktan çok sağlığınızdan da olma riski taşımaktadır. Bu nedenle gelişigüzel yöntemler denemek yerine bir doktordan, bir psikoterapisten ya da bu konuda uzman kişilerin tecrübelerinden faydalanmak en doğrusudur.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki erken boşalma sorunu yaşayan bir çok erkek geciktirici kullanarak sorununa çözüm bulduğunu sanmaktadır. Geciktirici sadece sizin boşalmanızı geciktirmez tedavi sürecinizi de geciktirir. Bu türlü geçici çözümlerin yerine kalıcı tedavi yöntemlerinden yardım ummak daha doğru olur diye düşünüyoruz.

Erken Boşalma Sorununun İlaçla Tedavisi:

Doktor tavsiyesiyle erken boşalmayı tedavi etmek amacıyla uygulanan ilaç tedavilerinde vakaların %90‘ında geçici, %10’unda kalıcı çözüm sağlanabildiği görülmüştür. Bu ilaçların genellikle antideprasan ilaçlar olduğunu belirtmekte fayda var

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir