Son Yazılar

Erken boşalma neden olur?

Ülkemizde pek çok erkeğin sorunlarından biri. Daha doğrusu başta geleni. Erken boşalma nın tanımı şöyle: Duyarlı bir kadın, tempolu bir uyarımla 3.5-4 dakikada orgazm olabiliyor. Bu süre erkeklerde erken boşalma limitinin alt sınırı oluyor. Ancak, pek çok kadın 10-15 dakikadan önce orgazm olamadığı için eşler arasındaki uyumsuzluğun tümünü de erken boşalmayla ilgili görmek yanlış olur. Ancak bir erkek, ortalama 10 dakika dolaylarında kendini penis vajinadayken tutabiliyorsa bu iyidir.

Ülkemizde erken boşalmanın çokluğunun nedeni, ta gençlik yıllarına uzanıyor. Bu yıllarda gençler, mastürbasyon yaparken orgazmlarını bir oldu bittiye getiriyorlar. Böylece bedenin biyolojik saati erken boşalmaya ayarlanıyor. Gene çoğu genç, fazla bir kadın deneyimi olmadan evlendiği için, bu konunun tekniğini ve yöntemini de bilmediğinden, kendilerini aşamıyorlar.

Erken boşalma istem dışı sinir sistemi tarafından ayarlanıyor. Bu sistemin iç denge bozuklukları, heyecanlar, ön yargılar, yorgunluk, ortamın olumsuz koşulları gibi pek çok neden ve de kimilerinde alışık olmadığı bir kadın, erken boşalmanın altyapısını oluşturuyor.

Erken boşalma nın tedavisi var. Çünkü, canlı varlık tedavi edilebilir, mantığından yola çıkarak, istem dışı sinir sistemini ve buna bağlı erken boşalma yı düzene koymak, bilimsel olarak söz konusudur. Bu tedavi yönteminin iki ana yolu vardır. Bir kişinin kendine uygulayacağı teknikler, öteki ilaçlardır.

Kişilere özel yöntemler: Açık havada dolaşmak, elden geldiğince heyecanlardan ve ön yargılardan uzaklaşmak, sık banyo, sinir sistemini dinlendirici ortam, kimi zaman alkol bu konuda olumlu rol oynuyor ama, bu saydıklarımız, verilen ilaçlara yardımcı faktörlerdir. Çay kahve gibi uyarıcılar, stres, korku gibi kamçılayıcılar da olumsuz etkenlerdir.

Gençler mastürbasyon yaparken kendilerini tutmayı öğrenmeliler ve bedenlerinin biyolojik saatlerini buna göre ayarlamalıdır.

Doktor konusuna gelince: Öncelikle erkekler bu yüzden doktora gitme gereğini fazla duymuyorlar. Oysa sorun aile mutluluğunun temel altyapısını oluşturuyor. Çoğu erkek hangi doktora gideceğini bilmiyor, gidenler de bekledikleri ya da umdukları sonuçları alamıyorlar. Sonunda ortaya çıkan mutsuzluktan da, aileler kadar hepimiz olumsuz etkileniyoruz. Çünkü, üretim süreçlerini ve toplumsal uyumu bozuyor. Ne yazık ki, bu tür şikayeti olanlara görmeden ilaç öneremiyoruz. Bu hem hekim etiğine, hem de bilime ters.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir