Son Yazılar

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri

Erkeklerde Cinsel isteksizlik nedenleri ve tedavisi
Günümüz sorunlarından olan erkeklerde cinsel isteksizlik beraberinde büyük bir ruhsal çöküntü getirmektedir. Özellikle tedavi edilmediğinde çiftler arasında ayrılıklara kadar gidebilecek problemler ortaya çıkarmaktadır. Erkeklerde cinsel isteksizlik farklı zamanlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedir?

Erkeklerde cinsel isteksizlik, erkeğin cinsel birleşmeye girme duygusunda ya da cinsel ilişkiye girme arzusunda yüksek oranda azalma olması tablosudur denilebilir. Erkeklerde cinsel isteksizlik, yeterli düzeyde cinsel uyarıların olmasına rağmen erkekte cinsel olarak herhangi bir arzunun duyulmaması anlamına gelir. Cinsel isteksizlikler, cinsel etkinlik isteğinin anormal düzeyde azalması veya hiç olmaması şeklinde de tanımlanabilir. Mastürbasyon veya cinsel aktiviteyi tatmin edici bir şekilde tamamlamak için yeterince iyi bir ereksiyon sağlanamaz ve bundan dolayı sertleşme konusunda, kalıcı veya tekrarlayan yetersizlikler ortaya çıkar.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Bazı erkekler doğal olarak yaşamlarında cinsel aktivite veya haz arzusu duymadıkları zamanlar yaşarlar. Ancak bu cinsel istek eksikliği uzun süreli olursa veya bir erkeğin hayatında ciddi sonuçlar doğurmaya başladığında, bu durum cinsel isteksizlik bozukluğu işareti olabilir. Panik ataklarla ilgili endişe ve diğer semptomlar, cinsel aktivite düşüncesinden önce veya ilişki sırasında ortaya çıkarsa cinsel isteksizlik bozukluğunun olduğunu gösterebilir.

Cinsel işlev bozukluklarının belirtilerini görmezden gelmek bu durumu tedavi etmez ve sorunları daha da kötüleştirir. Erkeklerde cinsel isteksizlik belirtileri arasında şunlar bulunur;

  • Cinsel aktiviteden kaçınma
  • Cinsel ilişki korkusu, ilişkiden tiksinme veya iğrenme
  • İlişkiden kaynaklı sorunlar
  • Cinsel ilişki sırasında meydana gelen panik atak

Cinsel isteksizlik belirtileri ve nedenleri

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğe Ne İyi Gelir?

Tedavi noktasında en önemli husus kişinin kendine olan özgüvenini kaybetmemesi ve endişeye kapılmamasıdır. Erkeklerde cinsel isteksizlik, öncelikle fiziksel veya psikolojik olsun, sorunun nedenini çözerek tedavi edilir. Bununla beraber erkeklerde cinsel isteksizlikler için bazı tedavi yöntemleri vardır. Bunlar;

Psikoterapi: Psikoterapi, cinsel isteksizlik için yaygın bir tedavi yöntemidir. Psikodinamik bir bakış açısıyla, çoğu cinsel işlev bozukluğu, çözülmemiş bilinçsiz erken gelişim çatışmalarından dolayı kaynaklanır. Tedavi bu çözülmemiş çatışmalara ve hastanın yaşamını nasıl etkilediğine dair farkındalık yaratmaya odaklanır. Psikoterapi yöntemiyle hızlı bir iyileşme dönemine girilerek cinsel istek duyumu tekrar sağlanabilir.

İlaç tedavisi: Cinsel istek bozukluklarının tedavisi için çok fazla sayıda hormon ile çalışılmıştır. Örneğin, androjen replasmanı cinsel isteksizlik için olası bir tedavi olarak incelenmiştir. Ayrıca testosteron sağlayan dehidroepiandrosteron-sülfat türevleri de cinsel istek bozukluklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Tüm bunlarla beraber bazı ilaçlar, istek profilleri nedeniyle cinsen isteği arttırmak için tercih edilmektedir. Örneğin, amfetamin ve metilfenidat etkenli ilaçlar dopamin salınımını artırarak cinsel isteği yüksek oranda artırabilir. Norepinefrin ve dopamin etkenli ilaçların da libidoyu arttırdığı görülmüştür.

Yeme veya yaşam tarzınızdaki değişiklikler: Yeme ve yaşam tarzı değişiklileri cinsel isteği olumlu yönde etkiler. Sağlıklı ve dengeli beslenmekle beraber alkol ve sigaradan uzak durmak cinsel sağlık için çok önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yanında, yapılacak spor ve egzersizler kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda, vücuttaki zararları toksinler de bu yöntemlerle atılacağı için cinsel isteksizlik sebeplerinden olan stres sorunu da azalmış olur. Bunlarla beraber uyku düzeni cinselliği etkileyen önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı bir uyku düzeni tedavi esnasında çok önemlidir.

Cinsel isteksizliğe bitkisel tedavi: Erkeklerde cinsel isteksizlik sorunu için kullanılabilecek bitkisel tedavi yöntemlerinden en önemlisi ve etkilisi demir dikeni bitkisidir. Testosteron seviyesini geliştirmesi, libidoyu ciddi düzeyde arttırması ve erkeğe yüksek oranda enerji vermesinden dolayı demir dikeni bitkisi cinsel isteksizlik sorunlarına çok iyi gelmektedir.

Sertleşme sorunu ve tedavi yöntemleri için Sertleşme sorunu nedir, tedavi yöntemleri neler yazımızı okuyun.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir