Son Yazılar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Birçok virüs, bakteri, protozonlar, ektoparazitler cinsel yolla bulaşan hastalıklara yol açabilmektedir.

Gonore (Bel Soğukluğu):
Neisseria gonorrhoeae bakterisinin yol açtığı, cinsel yolla bulaşan, üretral akıntı ve yanma ile karakterize bir hastalıktır. İhbarı zorunlu hastalıklardandır. Akıntıdan yapılan kültür ve Gram boyama ile tanı konur. Testler yapılamıyorsa hem N. Gonorrhoeae hem de C. Trachomatise yönelik tedavi uygulanmalıdır. Eşler birlikte tedavi edilmelidir.

Genital Herpes Virüs Enfeksiyonu:

Tedavi edilemeyen ve tekrarlayan bir viral enfeksiyondur. Genital bölgede ağrılı şişlik, içi su dolu kesecikler halinde başlar. Sonra iltihaplı akıntı olur, yaraya dönüşür. Zamanla kabuklanır, kasıklarda şiş lenf bezleri ele gelir. Ateş, başağrısı, halsizlikve kas ağrıları da eşlik eder. Özelliği sık tekrarlamasıdır. Tedavide sistemik antiviraller uygulanır. Hastalığın özelliği, cinsel bulaşma yolları, önlenmesi konusunda hasta ve yakınları bilgilendirilmelidir.

Sifiliz:
Tüm enfeksiyon hastalıkları içinde en derin ve karanlık konudur. Bu karışık hastalık T.pallidum isimli bir spiroket tarafından oluşturulur ve tarihte bir çok ünlüyü hasta etmiştir. Sifiliz sistemik bir hastalıktır. Önce enfeksiyon bölgesinde ülser ve yara ile karakterizedir. Sonra döküntü, cilt lezyonları ve ele gelen lenf bezleri gözlenir. Arkasından tuttuğu organa göre kalb, sinir sistemi, göz, işitme ve diş etinde şikayetlere yol açar.
Sifilizli bir kişi ile teması olan herkes klinik olarak ve serolojik olarak test edilmelidir.
Tanısı karanlık saha mikroskopisi ve kan testleri iledir.
Tedavisi penisilindir.

Tamamen yok edilmesi en önemli halk sağlığı hedeflerindendir.

Genital Siğiller:
İnsan papilloma virüsü tarafından oluşturulur. Gözle görülebilen dış siğiller ağrılı, kolay parçalanabilen, kaşıntılı şekilde olabilir. Bazı tipleri nadir de olsa kanserle ilişkili olabilir. Tanı gözle konur. Genelde şikayete yol açmazlar ve kendiliğinden iyileşebilirler. Tedavide bölgesel kremler kullanılır. Cerrahi olarak makas, küretaj, elektrocerrahi, lazer, kriyo gibi yöntemler uygulanır. Nüks edebilirler. Cinsel eşlerinin de incelenmesi gerekir.

Hıv Enfeksiyonu (Aıds):
HIV enfeksiyonu hiç şikayet olmadan AIDS’e kadar çok geniş bir klinik spektruma sahiptir. Enfeksiyondan AIDS’e kadar geçen süre genelde 10 yıldır. Erken tanı hastanın bilgilendirilmesine olanak sağlar ve böylece bulaşma azaltılabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından değerlendirme isteyen hastalar başta olmak üzere risk altındaki her kişiye HIV tanı testleri yapılmalıdır. Test pozitif çıkan kişinin kapsamlı bir bakımının yapılabileceği bir kliniğe yönlendirmek tavsiye edilmektedir. Cinsel temasda bulunan partnerlerinin de değerlendirilmeli ve tedavisi planlanmalıdır.

Sonuç olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda kişiler bilinçlendirilmeli ve gerekli önlemler alması konusunda eğitilmelidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir