Son Yazılar

Cinsel Mesajlar

Cinsel Mesajlar

ÇOCUKLUK DÖNEMİNİN CİNSİYET VE CİNSELLİK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Başlangıçta sahip olduğumuz cinsel potansiyel, bebeklikten çocukluğa geçiş sürecimiz boyunca biçimlenmektedir. Duyduklarımız, gördüklerimiz, insanların bize verdiği tekiler, çevremizdekilerin birbirleriyle olan etkileşimleri …

Bütün bunlar dünyadan sürekli olarak kendimize ilişkin bilgiler almamızı sağlamaktadır. Bu bilgilerin sağladığı deneyimlerden bütün yaşamımız boyunca bizi etkileyecek olan cinsen mesajları alırız.

Bazı mesajlar birebir cinsellikle ilgilidir. Bebeklerin nasıl dünyaya geldiğini sormak yaşamın gerçeklerini öğrenmek yolunda atılan ilk adımlardan biridir.

Diğer çocuklardan kaptığımız bölük pörçük bilgiler, cinselliğin bazen komik, bazen özel, bazense kirli bir şey olduğu yolundadır. Pek çoğumuz cinselliğin yaşanış biçimine bire bir tanık olmayız, bu durum konuyla ilgili meraklarımızı daha da artırır.

Diğer yandan, aldığımız dolaylı mesajlar da, cinselliğe olan yaklaşımımızı etkilemektedir. Hoşumuza giden kucaklaşmalar yaşayarak fiziksel paylaşımların güzel bir duygu yarattığını öğrenebildiysek, yirmi yıl sonra yatakta göstereceğimiz performans da mutlu duygular eşlik edecektir.

Ailede yaşanan deneyimler bize temelde kendimizle ilgili herhangi bir sorunumuz olmadığına öğretmeyi başardıysa yakın ilişkilerimizde kendimize duyduğumuz güven 20 yıl sonra da tam olacaktı cinsel birlikteliklerin örneğin annemizle babamız arasındaki ilişkinin mutlu ve dengeli olduğunu tanık olmak bizim için de güzel bir cinsel birlikte niye hazır olmamızı sağlayacaktır çocuk doğumunun hem beni seçim hem de bir sorumluluk olduğunu öğrenmek aile planlaması konusunda kararlar verip uygulamaya koymamız ve kararlarımızın yarattığı Sonuçlara barışık olarak yaşamımızın sağlayacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir