Son Yazılar

Cinsel İsteksizlik ve İktidarsızlık Sorunları

Cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık Türk toplumunun büyük bir sorunudur. Bu sorun bazen kişide psikolojikmen bazen yaş itibariyle bazende çeşitli hastalıklara dayanıyor. Önemli olan ise bu sorun ile karşılaşıldığında, mutlaka bir doktora veya uzman bir hekime başvurulması, soruna çare aranması gerekmektedir. Sertleşme sorununun iki nedeni vardır.

1- Psikolojik Nedenler

2- Fiziksel Organik Nedenler

Kişi rahatsızlığının nedenini uzman bir hekime başvurarak, gerekli tetkik ve tahlilleri yaptırarak öğrenebilir. Psikolojik nedenlerle iktidarsızlık yaşayan erkekler, gerekli psikolojik terapi seanslarıyla bu sorunlar ile baş edip iktidarsızlığı yenebilmektedirler. Dilerseniz sitemizde iktidarsızlığı önlemek için ve tedavi etmek için ilaçlar ve haplar bulunmaktadır.

İktidarsızlık tedavi edilebilir cinsel bir hastalıktır. Kendinizden kaçmayın. Cinsel hayatınızı renklendirmek ve eski performansınıza dönmek için çareler arayın. Hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bu sizi dahada yıpratacak ve psikolojikmen çökmenize neden olacaktır.

Cinsel isteksizlik erkeklerde de olduğu gibi seyredebiliyor. Aynı şekilde fiziksel ve psikolojik nedenlerden dolayı kaynaklanabiliyor. Aşırı alkol kullanımı, yoğun ve stresli iş hayatı, kullanılan bir takım ilaçlar, kansızlık, beden yorgunluğundan dolayıda kaynaklanabiliyor.

Cinsel isteksizlik yetişkin erkek ve kadınların %20 sinde görülebiliyor. Cinsel isteksizliğin nedenleri araştırılırken önce bireyin yaşına durumuna çalıştığı koşullara gündelik yaşantısına bakılması gerekmektedir. Bu detaylar değerlendirilmelidir.

Diğer önemli bir nokta ise eşlerin birbirlerine en az haftada bir kere zaman ayırmaları, birbirleriyle vakit geçirmesi gerekmektedir. Bu önemli detayı sağlamadan iki tarafta birbirinden herhangi bir cinsel istek beklememelidir. Eşlerin öncelikle birbirlerine insani bir değer vermesi gerekmektedir ve birbirlerine şefkat duygularıyla yaklaşmalıdırlar. Bu yaklaşımın ardından eşler birbirlerine güven ve sevgi duygusuyla yaklaşacaktır. Azalmış bir cinsel isteği değerlendirmek oldukça ince bir iştir. Kişinin dini, sosyal, kültürel vs konumu değerlendirilmelidir. Bu sayede kişinin cinsel isteksizlik nedeni anlaşılabilir. Öncelikle kişiyi cinsel ilişkiye girememe isteksizlik nedenini veya nedenlerini bulmak gerekir.

Cinsel isteksizliğin bir çok nedeni vardır. Örneğin evliliklerinin 10. yılında eşler birbirlerini kardeş olarak görebilmekte ve cinsel uyarı olmamaktadır. Cinsel isteksizlik psikolojik olursa kişi önce kendini değerlendirmeli ve altında yatan nedenleri saptamalıdır. Eşiyle yakınlaşmaya çalışmalıdır. Örnek olarak erken boşalan bir erkek, kadını tatmin edemez ve kadında artık cinsel ilişkiyi eşine karşı bir görev olarak hisseder ve mutsuz olur.

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da cinsel isteksizlik sorunu veya sorunları görülebilir. Bunun yanı sıra bazı çiftlerde uyku-uyanıklık düzeninin bozuk olması da çiftlerin uygun bir zamanda cinsel birleşmelerini etkiler ve bu yüzdende cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Kadınlarda zaten son yıllarda yapılan araştırmalara göre cinsel isteksizlik sorunununda oldukça yüksek bir artış gözlemlenmiştir.

Cinsel isteksizlik vs sorunları için önemli olan hastalığın zamanında farkına varılması ve bunun bir kader olmadığının tedavisinin olduğunun bilinmesi gerekir. Cinsel isteksizlik bazen ergenlikten itibaren bazende ergenlikten sonra görülmeye başlanabiliyor. Bazen kadın ve partnerinin kadının cinsel organının tam olarak yapısını dokusunu ve uyarılma noktasını bilmemesi nedeni ile kadın cinsel ilişki öncesi uyarılamamaktadır.

Yine cinsel travma tecavüz taciz aileden birisinin ölümü vs gibi psikolojiyi etkileyen durumlar oluştuğunda kadın partnerine cinsel isteksizlik duyabiliyor.

Kadınlarda bazen gizli eşcinsellik ve beden ile kaygılardan dolayı kendine güvenini yitiriyor ve toplum ne der düşüncesi ile cinsel isteğini kaybediyor. Bu durum kadının ve partnerinin mutsuz olmasına ilişkinin monotonlaşmasına yol açıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir