Son Yazılar

Cinsel İstek Evresi Bozuklukları

Cinsel İstek Evresi Bozuklukları

Cinsel istek bozukluklarıyla ilgili bir metal yel içermiyordu. Çünkü 1975 yılında bu sendromlar henüz tanımlanmamıştır.

Bu bozuklukların farkına cinsel istek kaybından kaynaklanan sıkıntıların bugün klinik uygulama da gördüğümüz en yaygın cinsel sorunlar olabileceği su yüzüne çıktı. (Lief, 1977; Crenshaw, 1985). Cinsel istek bozukluklarının etiyolojisi ve tedavisine yönelik bugünkü görüşlerimiz konusunda aşağıda bir özet bulunmaktadır, çünkü cinsel tarihi hakkındaki hiçbir önemli konuyu kapsamıyorsa bitmiş sayılmaz.

İnhibe Cinsel İstek (İCİ) Yada Azalmış İstek Bozukluğu

Ulusal kökenli istek kaybı gösteren bazı çiftler, belirgin kişilik bozukluklarından ya da cinsel çatışmalardan uzak dildar ve sağlam bir evliliğin tadını çıkartırlar. Ancak deneyimlerimize göre, İCİ’li hastalar, genellikle oldukça karmaşık temel üç psişik sorunlara veya evlilik sorunlarına sahip olma eğilimindediler.

Bu çiftlerin çoğunun sorunu viskileri vardır; birbirlerini kızgındı ve karşılıklı çelişik duygular besleyenler. Partnerine yönelik İCİ’si küçük olan hastalardaki yaygın kızgınlık kaynakları, kadınların toplumsal rolünün değiş Messi’nin kamçıladığı güç mücadeleleri, anne babaya yönelik çözümlenmiş çocukluk dönemi kızgınlıklarından artakalan ve eşey yöneltilen aktarımlar, yakınlaşma ve bağlanma sorunları da atipik depresyonu ve panik bozukluğu olan hastalar da tipik olarak görülen reddedilmeye aşırı tepkiler, ayrılık, bak nelerden biri ya da her ikisi tarafından yapılan tenkitler, bu kitlede de çok rastlanan etiyolojik unsurlardır.

Cinsel İştah Kaybı

Bu genel cinsel istek kaybı, benzer psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Fakat depresyonun, alkolizmin, başka maddi kötüye kullanımılarından, Prolaktin salgılayan hipofiz bezi tümörlerinin kadın ve erkek de testesteron yetersizliklerinin, beta-adrenerjik blokaj yapan ilaçların ve başka sayısız, daha az yazdığından hastalık durumlarının ve ilaçların bir lojik bir dışı durumunu da temsil ediyor olabilir.

Yukarıda anlatılan derin veya dolaylı psikolojik nedenler, İCİ’nin aşağıda belirtilen “halihazırdaki” nedenlerini meydana getirirler:

 1. Çoğu kez örtük olan cinsel kaçınma davranışı
 2. Cinsel duyguları engelleyen “”karşıt fanteziler” kurmak. Bu, paket neyin olumsuz yönlerini odaklanma veya sevişme öncesi ya da esnasında kaygı uyandıran sorunları takıntı haline getirme şeklini alabilir.
 3. Performans kaygısı
 4. Cinsel deneyimleri esnasında yeterli fiziksel veya psikolojik uyarımlardan kaçınmak.
 5. Sekse yardımcı erotik fantezilerini bastırmak ya da bunlardan kaçınmak.

Cinsel isteğin azalmasının şu an etkin nedenlerini değiştirme girişiminde kullanılan davranışsal ödevler şunları kapsar:

 1. Kaçınma davranışlarını değiştirmek.
 2. Duyumsal odaklanma 1.
 3. Duyumsal odaklanma 11.
 4. Hastanın daha önce kaçındı elektrik fantezileri ve hareketleri keşfetmesine mi bunlardan zevk almasına izin vermek.
 5. Erotik fantezi ödevi vermek veya sevişme öncesinde Elifcik duygular uyandıran sözler kullanmak.
 6. Semptomatik partneri, cinsel fantezilerini odaklanarak veya birbirine uyar mı esnasında müstehcen sözler paylaşarak dikkat dağıtan veya kaygı uyandıran tüm sorunları görmezden gelme tavsiyesinde bulunmak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir