Son Yazılar

Çakşır otu faydaları nelerdir?

Çakşır otu faydaları

Cinsel sorunlara karşı çakşır otu
Ferula elaeochytris olarak da bilinen çakşır otu  ülkemizde sıkça farklı alanlarda kullanılan ve doğu kesimlerde, kaynatılarak veya turşusu kurularak yaygın olarak tüketilen şifalı bir bitkidir. Bitkinin, boyu 1,5-2 metreye kadar büyüyebilmektedir ve bu bitki açık sarı renk çiçeklere sahiptir. Eski uygarlıklardan bu yana aralıksız kullanılan çakşır otu, özellikle Asya ülkelerinde erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ve cinsel isteksizlik sorunlarında ilaç niyetine kullanılırdı. Cinsel istek arttırıcı özelliklere sahip olan bu bitki yüksek oranda saponin, orta düzeyde alkaloid, az miktarda nişasta, reçine ve bazı uçucu yağlar içerir.

Çakşır Otu Nerelerde Yetişir?

Bu bitkinin anavatanı Irak, İran ve Suriye’dir. Bitkinin tohumları tekrar toprağa ekildiğinde bitki tüm çeşit toprak türlerine uyum sağlayarak kısa sürede yeşerir. Çakşır Otu ülkemizde ise başlıca Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Elazığ olmak üzere Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde hemen hemen her ilde yetişir.

Çakşır otu da birçok bitki gibi farklı türlere sahiptir. Bu türler helizdağlı ve kerkuldur. Tohumu çok küçük ve açık sarı renge sahip olan kerkul türü el ile biraz sıkıldığında açık sarı renge çalan bir sıvı akar. Bu sıvı ise el ve ayak temizliği için iyi geldiği söylenir. Helizdağlı türü ise geniş ve büyük tohumlara sahiptir. Bu türün yapraklarından ise açık beyaz süte benzer bir sıvı gelir. Bu türün sıvısı çeşitli el ve ayak yaralarına iyi geldiği söylenmektedir.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Östrojen, testosteron ve progesteron gibi üreme için çok önemli maddeler içeren çakşır otu, cinsellik hormonlarını büyük oranda etkiler. Cinsel yaşam için çok önemli olan bileşenler hipofiz bezi denilen organı uyarır ve erkeğin testosteron hormonu üretmesinin çoğaltır. Tüm bu önemli özellikler sebebiyle, erkek vücudunda afrodizyak etki uyandıran çakşır otu, cinsel isteğin fazlasıyla artmasını sağlar. Ayrıca kan dolaşımına olan büyük katkısıyla birlikte kan basıncının da daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) sorununa da büyük oranda yardımcı olur. Çakşır otu ayrıca erkek sperm miktarını ve spermin kalitesini arttırır ve yumurtanın sağlam bir şekilde döllenmesi için yeterli ve sağlıklı sperm üretilmesini sağlar.

Bununla beraber bu bitki, kas gevşetici görevi görür. Kaslarda oluşabilecek ağrıların azalmasına ve ani gelişen spazmların giderilmesine yardımcı olur. Merkezi sinir sistemi üzerinde de dinginleştirici etkisi olan çakşır otu, depresyon, sinir ve strese karşı da kullanılabilir. Uyku sorunu yaşayan insanlar bu bitkiyi kullanarak bu sorunu rahatlıkla aşar. Sindirim sistemine de yeteri düzeyde etkisi bulunur. Sindirimi düzenleyici ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı özelliği vardır. Kabızlık problemini büyük oranda ortadan kaldırır. Astım bronşit gibi kronikleşen hastalıkların hafiflemişini sağlar. Etken maddelerinde bulunan antioksidan bileşenler sayesinde hareketlilik ve zindelik verir. Kan şekerinin düzenlenmesinde çok etkin bir rol oynayan bu bitki, vücuttaki hücrelerin kendilerini hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayarak yara ve enfeksiyonların hızla iyileşmesini sağlar.
Çakşır otu tüm bu özelliklerle beraber kadınlara da büyük oranda faydası olan bir bitkidir. Kadınların yumurtalarının kalitesini arttırır ve düzenli olarak kullanıldığında sağlıklı bir şekilde döllenme sağlar.

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır?

Çakşır otu, macun, çay, yağ, kök veya toz olarak bulunabilir. Eğer çakşır otu, çay olarak tüketilecekse toz veya kök olarak alınabilir. Alınan bu toz veya kökten 1 tatlı kaşığı, kaynatılan suya karıştırılarak 10-15 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Demleme işleminden sonra süzülerek içilebilir. Afrodizyak etkisi için ayrıca, çakşır macunu alınabilir veya çakşır tozu, 1-2 çay kaşığı bal veya pekmezle karıştırarak yenilebilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir