Son Yazılar

Seksüel İşlev Bozuklukları nedir? İktidarsızlık ve Erken Boşalma

ED’nin görülme sıklığı 40’ lı yaşlarda %5, 60’ lı yaşlarda %10 oranındadır. Yaşlanma ile artmaktadır. Nedenleri hormonal, nörolojik, damarsal, psikojenik bozukluklardır. Yaşlanma, kronik hastalık varlığı, diyabet hastalığı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karaciğer, böbrek yetmezliği, ameliyatlar, kazalar, sigara, alkol, ilaç kullanımı riski arttırmaktadır.

Ürolog ayrıntılı bir hikaye almalı, dış görünüşü, konuşması, genital muayenesi, bacak nabızlarının kontrolü yapılmalıdır.

Açlık kan şekeri mutlak bakılmalıdır. Diğer lab testleri hastanın hikayesi ve muayenesine göre belirlenir. Penis içine ilaç enjekte edilerek vasküler yeterliliği ortaya konur.

Tedavide oral ilaçların kullanıma girmesi adeta bir çığır açmıştır. İlacı kullanması sakıncalı olanlar dışında 7-8 adet ilaç kullanımı önerilmelidir. Başarısız olunanlarda penis içine ilaç enjeksiyonu başarılı ise tedavi yöntemi olarak devam edilebilir. Son tedavi penil protez takılmasıdır.

BOŞALMA BOZUKLUKLARI:
Erken boşalma nedenleri (prematür ejakülasyon) halen en yaygın bilinen erkek cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erken boşalma, vajinal girişden önce veya girişten çok kısa bir süre sonra, istenenden daha erken oluşan ve partnerlerden biri veya ikisinde birden rahatsızlığa yol açan boşalma olarak tanımlanır. 18-59 yaş arası erkeklerde %21 oranında görülmektedir. Sertleşme sorunundan farklıdır, ayırt edilmesi gerekir.

Tanı sadece cinsel öykü alınmasıyla konur.

Tedavi davranış ve psikolojik tedavilerden ilaç tedavilerine kadar değişebilir. Birçok antidepresan ilaçlar boşalmayı geciktirmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*