Son Yazılar

Geç kalmayın, hayatı kaçırmayın!

Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği, Abbott desteğinde başlattığı bilinçlendirme kampanyası ile Ankilozan Spondilit (AS)  ile Romatoid Artrit’e (RA) hastalıklarına dikkat çekiyor.

Genellikle 40 yaşın altında başlayan AS, erkeklerde daha sık görülüp, tedavi edilmediği takdirde ciddi sakatlığa yol açarken; RA ise kadınlarda 2 kat daha fazla görülüyor.

RA, tedavi edilmediği zaman yaşam süresini yaklaşık 10 yıl azaltıyor. Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği Başkanı Oğuz Engiz, teşhis ve tedavisindeki gecikmeler nedeniyle birçok kişinin hayattan kopmasına ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan AS ile RA hastalıklarına karşı kamunun bilinçlendirilmesini amaçladıklarını vurguluyor. Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği Başkanı Engiz, erken ve etkin tedavi ile hastaların eski hareket kabiliyetlerine kavuşarak, hayata geri dönebilecekleri mesajını vermek istiyoruz diyor.

Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği Başkanı Engiz sözlerine şunları ekliyor: “Şikâyetleri olan kişilerin uzmanlara başvurarak, AS ve RA hastalarını erken ve etkin tedavi hizmetlerinden yaralanabilmesini amaçlıyoruz. Ülkemizde, doğru teşhis konulamadığı için sadece ağrı gibi şikâyetlerine yönelik geçici çözümler sunulan bu sebeple de gerçek anlamda tedavi olamayıp ileri derecede AS ve RA hastalarının bulunduğuna inanıyoruz. Kampanyamız ile hastalara erken dönemde ulaşıp, bu kişileri hastalıklar hakkında bilgilendirmek istiyoruz.”

* Ankilozan Spondilit (AS), hastalığına ilişkin kapsamlı bilgi sitemizin araştırmalar bölümünde yer alıyor.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*